Vishay/Dale ALSR03R2000JE12
ALSR03R2000JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03R2000JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03R2000JE12.pdf
Availability of ALSR03R2000JE12
QUANTITY
ALSR03R2000JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03R2000JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03R2000JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03R2000JE12
Related LinksALSR03R, ALSR03R2000JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03R2000JE12 Details Description
Related parts for ALSR03R2000JE12
IC REG LDO 3.3V 0.25A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 24.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 5% 1/20W 0505 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 19 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 GR SN datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf