Vishay/Dale ALSR052R000JE12
ALSR052R000JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR052R000JE12
Brief Description
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR052R000JE12.pdf
Availability of ALSR052R000JE12
QUANTITY
ALSR052R000JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR052R000JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR052R000JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)