Vishay/Dale ALSR052R000JE12
ALSR052R000JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR052R000JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR052R000JE12.pdf
Availability of ALSR052R000JE12
QUANTITY
ALSR052R000JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR052R000JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR052R000JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR052R000JE12
Related LinksALSR052, ALSR052R000JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR052R000JE12 Details Description
Related parts for ALSR052R000JE12
THERM PAD TO-220 W/ADH .009" SP9 datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 64POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf