Vishay/Dale ALSR05350R0JE12
ALSR05350R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR05350R0JE12
Brief Description
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR05350R0JE12.pdf
Availability of ALSR05350R0JE12
QUANTITY
ALSR05350R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR05350R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR05350R0JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR05350R0JE12
Related LinksALSR053, ALSR05350R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR05350R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR05350R0JE12
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM FORK VYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 22-16AWG #6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf