Vishay/Dale ALSR05900R0JE12
ALSR05900R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR05900R0JE12
Brief Description
RES 900 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR05900R0JE12.pdf
Availability of ALSR05900R0JE12
QUANTITY
ALSR05900R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR05900R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR05900R0JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR05900R0JE12
Related LinksALSR059, ALSR05900R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR05900R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR05900R0JE12
JUMPER-H1500TR/A3048G/H1500TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER SPDT 25A QC datasheet.pdf