Vishay/Dale ALSR1025K00FE12
ALSR1025K00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR1025K00FE12
Brief Description
RES 25K OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR1025K00FE12.pdf
Availability of ALSR1025K00FE12
QUANTITY
ALSR1025K00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR1025K00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR1025K00FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)