Vishay/Dale ALSR10500R0FE12
ALSR10500R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR10500R0FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR10500R0FE12.pdf
Availability of ALSR10500R0FE12
QUANTITY
ALSR10500R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR10500R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR10500R0FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR10500R0FE12
Related LinksALSR105, ALSR10500R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR10500R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR10500R0FE12
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 25 MHZ 9PF SMD datasheet.pdf