Vishay/Dale ALSR1068R00FE12
ALSR1068R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR1068R00FE12
Brief Description
RES 68 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR1068R00FE12.pdf
Availability of ALSR1068R00FE12
QUANTITY
ALSR1068R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR1068R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR1068R00FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR1068R00FE12
Related LinksALSR106, ALSR1068R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR1068R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR1068R00FE12
IC REG BOOST 2.7V 0.1A 5TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TIN-PLATED ALUMINUM LAY-IN-LUG datasheet.pdf
RES 200K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
HOUSEHOLD FUSE BUBBLE PK datasheet.pdf
22UF 350V 12,5X20MM 105C 2500H datasheet.pdf