Panasonic Electric Works ALZ11F48
ALZ11F48 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ11F48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Datasheet Download
ALZ11F48.pdf
Availability of ALZ11F48
QUANTITY
ALZ11F48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ11F48
Internal Part NumberEIS-ALZ11F48
How to Read Date Codes
Standard Package20
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ11F48
Related LinksALZ1, ALZ11F48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ11F48 Details Description
Related parts for ALZ11F48
CONN PIN CONTACT CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC REGISTER STATIC 4BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE 750MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL DF7 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf