Panasonic Electric Works ALZ12B18
ALZ12B18 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12B18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
Datasheet Download
ALZ12B18.pdf
Availability of ALZ12B18
QUANTITY
ALZ12B18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12B18
Internal Part NumberEIS-ALZ12B18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.2mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance810 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12B18
Related LinksALZ1, ALZ12B18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12B18 Details Description
Related parts for ALZ12B18
RES METAL OX 2W 39K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680OHM 120DEG0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf