Panasonic Electric Works ALZ12B24W
ALZ12B24W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12B24W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Datasheet Download
ALZ12B24W.pdf
Availability of ALZ12B24W
QUANTITY
ALZ12B24W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12B24W
Internal Part NumberEIS-ALZ12B24W
How to Read Date Codes
Standard Package100
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12B24W
Related LinksALZ1, ALZ12B24W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12B24W Details Description
Related parts for ALZ12B24W
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 16-DIP datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 2A TO220FP-3 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 35A SYNC 40QFN datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 16POS datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON R-LOG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf