Panasonic Electric Works ALZ12F24
ALZ12F24 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12F24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Datasheet Download
ALZ12F24.pdf
Availability of ALZ12F24
QUANTITY
ALZ12F24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12F24
Internal Part NumberEIS-ALZ12F24
How to Read Date Codes
Standard Package20
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12F24
Related LinksALZ1, ALZ12F24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12F24 Details Description
Related parts for ALZ12F24
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
MOD TERM TOOL KIT CRP TOOL W/DIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 0.118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf