Panasonic Electric Works ALZ21F12W
ALZ21F12W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ21F12W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
ALZ21F12W.pdf
Availability of ALZ21F12W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ21F12W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ21F12W
Internal Part NumberEIS-ALZ21F12W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ21F12W
Related LinksALZ2, ALZ21F12W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ21F12W Details Description
Related parts for ALZ21F12W
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CH20M12 FRONT ELEMENT BLACK datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf