Panasonic Electric Works ALZ21F12W
ALZ21F12W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ21F12W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
ALZ21F12W.pdf
Availability of ALZ21F12W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ21F12W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ21F12W
Internal Part NumberEIS-ALZ21F12W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ21F12W
Related LinksALZ2, ALZ21F12W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ21F12W Details Description
Related parts for ALZ21F12W
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
IC POT 8BIT QUAD 10K 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf