Panasonic Electric Works ALZ21F48
ALZ21F48 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ21F48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALZ21F48.pdf
Availability of ALZ21F48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ21F48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ21F48
Internal Part NumberEIS-ALZ21F48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
Standard Package20
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ21F48
Related LinksALZ2, ALZ21F48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ21F48 Details Description
Related parts for ALZ21F48
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
INSERT FEMALE 46POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 136MA 10.9 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf