Panasonic Electric Works ALZ22B48W
ALZ22B48W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ22B48W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALZ22B48W.pdf
Availability of ALZ22B48W
QUANTITY
ALZ22B48W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ22B48W
Internal Part NumberEIS-ALZ22B48W
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ22B48W
Related LinksALZ2, ALZ22B48W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ22B48W Details Description
Related parts for ALZ22B48W
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS 0.156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A SC75-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MARKER CABLE TIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH LIT 12V RED datasheet.pdf