Panasonic Electric Works ALZ51F18W
ALZ51F18W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ51F18W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Datasheet Download
ALZ51F18W.pdf
Availability of ALZ51F18W
QUANTITY
ALZ51F18W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ51F18W
Internal Part NumberEIS-ALZ51F18W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.2mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance810 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ51F18W
Related LinksALZ5, ALZ51F18W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ51F18W Details Description
Related parts for ALZ51F18W
IC DIFF LINE DRIVER/REC 14-DIP datasheet.pdf
VCO 220-256 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEY .76AULF datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 500' datasheet.pdf
LEVER KIT W/LEVER 70622315 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/2 datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf