| Internal Part Number | EIS-AM-RX9-433P | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Receivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Frequency | 433MHz | |
| Sensitivity | -109dBm | |
| Data Rate (Max) | 10kbps | |
| Modulation or Protocol | AM | |
| Applications | AM Radio Receiver | |
| Current - Receiving | 2.6mA | |
| Data Interface | SPI | |
| Memory Size | - | |
| Antenna Connector | - | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 2.4 V ~ 5.5 V | |