Texas Instruments AM1806EZCE4
AM1806EZCE4 picture photo
Mfg. Part Number
AM1806EZCE4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU SITARA 456MHZ 361NFBGA
Datasheet Download
AM1806EZCE4.pdf
Availability of AM1806EZCE4
QUANTITY
AM1806EZCE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM1806EZCE4
Internal Part NumberEIS-AM1806EZCE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageAM1806EZCE4 Specifications
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesSitara™
PackagingTray
Core ProcessorARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed456MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP15
RAM ControllersLPDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD
Ethernet-
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Security Features-
Package / Case361-LFBGA
Supplier Device Package361-NFBGA (13x13)
Additional InterfacesI²C, McASP, McBSP, SPI, MMC/SD, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM1806EZCE4
Related LinksAM180, AM1806EZCE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM1806EZCE4 Details Description
Related parts for AM1806EZCE4
IC OPAMP GP 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SERDE PROG UART/I2C 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf