Kingbright AM27QBC/D03
AM27QBC/D03 picture photo
Mfg. Part Number
AM27QBC/D03
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 2SMD GW
Datasheet Download
AM27QBC/D03.pdf
Availability of AM27QBC/D03
QUANTITY
AM27QBC/D03 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM27QBC/D03
Internal Part NumberEIS-AM27QBC/D03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating600mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.78mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak468nm
Features-
Package / Case2-SMD, Gull Wing
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension2.21mm L x 2.21mm W
Height (Max)2.92mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM27QBC/D03
Related LinksAM27Q, AM27QBC/D03 Datasheet, Kingbright Distributor
AM27QBC/D03 Details Description
Related parts for AM27QBC/D03
IC Z8 2K OTP 12MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 40DIP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT EYEMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf