Kingbright AM27SGC09
AM27SGC09 picture photo
Mfg. Part Number
AM27SGC09
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Datasheet Download
AM27SGC09.pdf
Availability of AM27SGC09
QUANTITY
AM27SGC09 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM27SGC09
Internal Part NumberEIS-AM27SGC09
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.78mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, Z-Bend
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension2.21mm L x 2.21mm W
Height (Max)2.92mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM27SGC09
Related LinksAM27, AM27SGC09 Datasheet, Kingbright Distributor
AM27SGC09 Details Description
Related parts for AM27SGC09
SURGE SUPP THYRISTOR 65V TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY HBRIDGE 600V 100A datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 6DIPGW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 5.41A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA datasheet.pdf
2200UF 63V 25X30MM 85C 12000H datasheet.pdf