Texas Instruments AM3352ZCZD72
AM3352ZCZD72 picture photo
Mfg. Part Number
AM3352ZCZD72
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU SITARA 720MHZ 324NFBGA
Datasheet Download
AM3352ZCZD72.pdf
Availability of AM3352ZCZD72
QUANTITY
AM3352ZCZD72 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM3352ZCZD72
Internal Part NumberEIS-AM3352ZCZD72
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicrocontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Obsolescence/ EOLFreon/Netra/SubArtic EOL 06/Oct/2015
Freon/Netra/SubArtic EOL Update 4/Nov/2015
Manufacturer Product PageAM3352ZCZD72 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package126
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesSitara™
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A8
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed720MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR, DDR2, DDR3, DDR3L
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersLCD, Touchscreen
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator
Package / Case324-LFBGA
Supplier Device Package324-NFBGA(15x15)
Additional InterfacesCAN, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM3352ZCZD72
Related LinksAM3352, AM3352ZCZD72 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM3352ZCZD72 Details Description
Related parts for AM3352ZCZD72
RES SMD 66.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 6CH I2C QFN datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ANT GPS 1.575GHZ 1.25" TNC MALE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf