Texas Instruments AM3505AZER
AM3505AZER picture photo
Mfg. Part Number
AM3505AZER
Brief Description
IC MPU SITARA 600MHZ 484BGA
Datasheet Download
AM3505AZER.pdf
Availability of AM3505AZER
QUANTITY
AM3505AZER Order Process
Ship out your order
Specifications of AM3505AZER
Internal Part NumberEIS-AM3505AZER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageAM3505AZER Specifications
Standard Package60
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed600MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 (3), USB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Security Features-
Package / Case484-BBGA Exposed Pad
Supplier Device Package484-BGA (23x23)
Additional InterfacesCAN, HDQ/1-Wire, I²C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM3505AZER
Related LinksAM350, AM3505AZER Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM3505AZER Details Description
Related parts for AM3505AZER
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 25-400MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
EMBEDDED USB 2GB IND datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220-3 datasheet.pdf