Texas Instruments AM3703CUS100
AM3703CUS100 picture photo
Mfg. Part Number
AM3703CUS100
Brief Description
IC MPU SITARA 1.0GHZ 423FCBGA
Datasheet Download
AM3703CUS100.pdf
Availability of AM3703CUS100
QUANTITY
AM3703CUS100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM3703CUS100
Internal Part NumberEIS-AM3703CUS100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / Request inventory verification
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageAM3703CUS100 Specifications
Standard Package90
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD
Ethernet-
SATA-
USBUSB 2.0 (4)
Voltage - I/O1.8V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Security Features-
Package / Case423-LFBGA, FCBGA
Supplier Device Package423-FCBGA (16x16)
Additional InterfacesHDQ/1-Wire, I²C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM3703CUS100
Related LinksAM3703, AM3703CUS100 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM3703CUS100 Details Description
Related parts for AM3703CUS100
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 90A IPAK datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC SER/DESER 60WQFN datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102.48VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 176 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf