Texas Instruments AM3871CCYE80
AM3871CCYE80 picture photo
Mfg. Part Number
AM3871CCYE80
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU SITARA 80MHZ 684FCBGA
Datasheet Download
AM3871CCYE80.pdf
Availability of AM3871CCYE80
QUANTITY
AM3871CCYE80 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM3871CCYE80
Internal Part NumberEIS-AM3871CCYE80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDM81(2,4)x, DRA64x, AM387x, DM814xSEC 01/May/2013
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesSitara™
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A8
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersHDMI, HDVPSS
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 (2)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Security Features-
Package / Case684-BFBGA, FCBGA
Supplier Device Package684-FCBGA (23x23)
Additional InterfacesCAN, I²C, McASP, McBSP, SPI, MMC/SD/SDIO, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM3871CCYE80
Related LinksAM3871, AM3871CCYE80 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM3871CCYE80 Details Description
Related parts for AM3871CCYE80
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC VREG LNBP SUPP/CTRL PWRSO-10 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE 1A 400V 50NS DO-204AL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf