Texas Instruments AM3894CCYG135
AM3894CCYG135 picture photo
Mfg. Part Number
AM3894CCYG135
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU SITARA 1.35GHZ 1031FCBGA
Datasheet Download
AM3894CCYG135.pdf
Availability of AM3894CCYG135
QUANTITY
AM3894CCYG135 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM3894CCYG135
Internal Part NumberEIS-AM3894CCYG135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesSitara™
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A8
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.35GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersHDMI, HDVPSS
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case1031-BFBGA, FCBGA
Supplier Device Package1031-FCBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, McASP, McBSP, SPI, SD/SDIO, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM3894CCYG135
Related LinksAM3894, AM3894CCYG135 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM3894CCYG135 Details Description
Related parts for AM3894CCYG135
CONN RCPT .100" 3POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A SYNC BUCK 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18VC SLP1616P6 datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 4X1/4" A MED datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8.0MH PC MNT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf