Panasonic Electric Works AM50010D43-A
AM50010D43-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50010D43-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN
Datasheet Download
AM50010D43-A.pdf
Availability of AM50010D43-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM50010D43-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50010D43-A
Internal Part NumberEIS-AM50010D43-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force25gf
Pretravel0.055" (1.4mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50010D43-A
Related LinksAM5001, AM50010D43-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50010D43-A Details Description
Related parts for AM50010D43-A
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
SOCKET HEX 3/32" 6.00" datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 33 POS 156 C/L datasheet.pdf
CONN MINI COAX PLUG 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf