Panasonic Electric Works AM50011C33-A
AM50011C33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50011C33-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT SHRT HNGE LV
Datasheet Download
AM50011C33-A.pdf
Availability of AM50011C33-A
QUANTITY
AM50011C33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50011C33-A
Internal Part NumberEIS-AM50011C33-A
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50011C33-A
Related LinksAM5001, AM50011C33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50011C33-A Details Description
Related parts for AM50011C33-A
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL ADF4360 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 50V 300W 375-04 datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf