Panasonic Electric Works AM50015D33-A
AM50015D33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50015D33-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT SHRT RLLR LV
Datasheet Download
AM50015D33-A.pdf
Availability of AM50015D33-A
QUANTITY
AM50015D33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50015D33-A
Internal Part NumberEIS-AM50015D33-A
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Release Force10gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50015D33-A
Related LinksAM5001, AM50015D33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50015D33-A Details Description
Related parts for AM50015D33-A
DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 12PS FRNT PNL MT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf