Panasonic Electric Works AM50026A33-A
AM50026A33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50026A33-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR
Datasheet Download
AM50026A33-A.pdf
Availability of AM50026A33-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM50026A33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50026A33-A
Internal Part NumberEIS-AM50026A33-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50026A33-A
Related LinksAM5002, AM50026A33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50026A33-A Details Description
Related parts for AM50026A33-A
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0204 datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA 2WIRES datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf