Panasonic Electric Works AM50613D33-A
AM50613D33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50613D33-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI 6A SPDT HINGE.250"QC
Datasheet Download
AM50613D33-A.pdf
Availability of AM50613D33-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM50613D33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50613D33-A
Internal Part NumberEIS-AM50613D33-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque15gf
Release Force2.5gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50613D33-A
Related LinksAM5061, AM50613D33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50613D33-A Details Description
Related parts for AM50613D33-A
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CODEWARRIOR SW/SPT CW 68K FULL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP8 4.7" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 160W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf