Panasonic Electric Works AM50655D33-A
AM50655D33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50655D33-A
Brief Description
AM5 SWITCH 6A SPST-NC SHRT RLLR
Datasheet Download
AM50655D33-A.pdf
Availability of AM50655D33-A
QUANTITY
AM50655D33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50655D33-A
Internal Part NumberEIS-AM50655D33-A
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50655D33-A
Related LinksAM5065, AM50655D33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50655D33-A Details Description
Related parts for AM50655D33-A
FIXED IND 33UH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
TIE PAN TY REL NYL WR BLK 14.5" datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS IDC .100 PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
D-351-56T RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf