Panasonic Electric Works AM51165C43N-A
AM51165C43N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51165C43N-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT RLLR
Datasheet Download
AM51165C43N-A.pdf
Availability of AM51165C43N-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM51165C43N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51165C43N-A
Internal Part NumberEIS-AM51165C43N-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating11A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque110gf
Release Force20gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51165C43N-A
Related LinksAM5116, AM51165C43N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51165C43N-A Details Description
Related parts for AM51165C43N-A
IC RESET MONITOR 4.62V SOT23B-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160POS .050 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FGGBGA datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
PWR ENTRY FILTER 6A 250VAC datasheet.pdf