Panasonic Electric Works AM51614D73N-A
AM51614D73N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51614D73N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR
Datasheet Download
AM51614D73N-A.pdf
Availability of AM51614D73N-A
QUANTITY
AM51614D73N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51614D73N-A
Internal Part NumberEIS-AM51614D73N-A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque240gf
Release Force40gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.730" (18.5mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51614D73N-A
Related LinksAM5161, AM51614D73N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51614D73N-A Details Description
Related parts for AM51614D73N-A
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190POS .050" datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
TFLEX HR4130 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 11POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf