Panasonic Electric Works AM51621A63N-A
AM51621A63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51621A63N-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT HNG
Datasheet Download
AM51621A63N-A.pdf
Availability of AM51621A63N-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM51621A63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51621A63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51621A63N-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51621A63N-A
Related LinksAM5162, AM51621A63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51621A63N-A Details Description
Related parts for AM51621A63N-A
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TIP CUSTOM HOT BLOWER BAG datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 37POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf