Panasonic Electric Works AM51621D63N-A
AM51621D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51621D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT HNG
Datasheet Download
AM51621D63N-A.pdf
Availability of AM51621D63N-A
QUANTITY
AM51621D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51621D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51621D63N-A
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51621D63N-A
Related LinksAM5162, AM51621D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51621D63N-A Details Description
Related parts for AM51621D63N-A
CONN HEADER 2POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
TERM BLCK RCPT 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
STV 2/10 S/B SL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 76 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf