Panasonic Electric Works AM51622D63N-A
AM51622D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51622D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR
Datasheet Download
AM51622D63N-A.pdf
Availability of AM51622D63N-A
QUANTITY
AM51622D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51622D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51622D63N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque180gf
Release Force30gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51622D63N-A
Related LinksAM5162, AM51622D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51622D63N-A Details Description
Related parts for AM51622D63N-A
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf