Panasonic Electric Works AM51631A63N-A
AM51631A63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51631A63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG
Datasheet Download
AM51631A63N-A.pdf
Availability of AM51631A63N-A
QUANTITY
AM51631A63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51631A63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51631A63N-A
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51631A63N-A
Related LinksAM5163, AM51631A63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51631A63N-A Details Description
Related parts for AM51631A63N-A
EVALUATION MODULE FOR MSC1201/02 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN RING TONG 18-16AWG M6 PIDG datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
10" HEAVY-DUTY UNIVERSAL MOUNT datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf