Panasonic Electric Works AM51631D73N-A
AM51631D73N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51631D73N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG
Datasheet Download
AM51631D73N-A.pdf
Availability of AM51631D73N-A
QUANTITY
AM51631D73N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51631D73N-A
Internal Part NumberEIS-AM51631D73N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque420gf
Release Force80gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51631D73N-A
Related LinksAM5163, AM51631D73N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51631D73N-A Details Description
Related parts for AM51631D73N-A
FIXED IND 10UH 920MA 220 MOHM datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1A 200V DFS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 BLACK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 415MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf