Panasonic Electric Works AM51643D63N-A
AM51643D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51643D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR
Datasheet Download
AM51643D63N-A.pdf
Availability of AM51643D63N-A
QUANTITY
AM51643D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51643D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51643D63N-A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque90gf
Release Force15gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51643D63N-A
Related LinksAM5164, AM51643D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51643D63N-A Details Description
Related parts for AM51643D63N-A
EVALUATION BOARD DIGITAL CAPACIT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4DIP datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO PCB SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
APH97-3100A20-29P datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf