Panasonic Electric Works AM51645A63N-A
AM51645A63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51645A63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV
Datasheet Download
AM51645A63N-A.pdf
Availability of AM51645A63N-A
QUANTITY
AM51645A63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51645A63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51645A63N-A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51645A63N-A
Related LinksAM5164, AM51645A63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51645A63N-A Details Description
Related parts for AM51645A63N-A
SOFTWARE 21XX PC FLOAT 5 SEAT datasheet.pdf
MQS SOCKET CONTACT datasheet.pdf
LED DIF LT 226MM RGB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQUENCY SMD datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN ROCKSTAR KIT SIZE 4 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf