Panasonic Electric Works AM51660C73-A
AM51660C73-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51660C73-A
Brief Description
SWITCH MINI 16A SPST PLNGR.187QC
Datasheet Download
AM51660C73-A.pdf
Availability of AM51660C73-A
QUANTITY
AM51660C73-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51660C73-A
Internal Part NumberEIS-AM51660C73-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque400gf
Release Force100gf
Pretravel0.055" (1.4mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51660C73-A
Related LinksAM5166, AM51660C73-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51660C73-A Details Description
Related parts for AM51660C73-A
IDC CABLE - AKC10H/AE10M/AKC10H datasheet.pdf
CONN PIN RECEPT .145" .070" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 7.3A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/4" BK 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf