Sullins Connector Solutions AMC10DRTS-S734
AMC10DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
AMC10DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
AMC10DRTS-S734.pdf
Availability of AMC10DRTS-S734
QUANTITY
AMC10DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC10DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-AMC10DRTS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC10DRTS-S734
Related LinksAMC10DR, AMC10DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC10DRTS-S734 Details Description
Related parts for AMC10DRTS-S734
D-SUB CABLE - MMM37K/MC37M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS R/A SHORT LA datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MISC TOOLING datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 18POS datasheet.pdf