Sullins Connector Solutions AMC10DTMH
AMC10DTMH picture photo
Mfg. Part Number
AMC10DTMH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
AMC10DTMH.pdf
Availability of AMC10DTMH
QUANTITY
AMC10DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC10DTMH
Internal Part NumberEIS-AMC10DTMH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC10DTMH
Related LinksAMC1, AMC10DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC10DTMH Details Description
Related parts for AMC10DTMH
HEATSINK TO-220 VERT MNT 1.18" datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT REG 16-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf