Sullins Connector Solutions AMC12DRXS
AMC12DRXS picture photo
Mfg. Part Number
AMC12DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC12DRXS.pdf
Availability of AMC12DRXS
QUANTITY
AMC12DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC12DRXS
Internal Part NumberEIS-AMC12DRXS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC12DRXS
Related LinksAMC1, AMC12DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC12DRXS Details Description
Related parts for AMC12DRXS
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 4BIT N-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 10M datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM .3W .1% AXIAL datasheet.pdf