Sullins Connector Solutions AMC12DTMH-S189
AMC12DTMH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AMC12DTMH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
AMC12DTMH-S189.pdf
Availability of AMC12DTMH-S189
QUANTITY
AMC12DTMH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC12DTMH-S189
Internal Part NumberEIS-AMC12DTMH-S189
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC12DTMH-S189
Related LinksAMC12DT, AMC12DTMH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC12DTMH-S189 Details Description
Related parts for AMC12DTMH-S189
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 4W 12V datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB BRD datasheet.pdf