Sullins Connector Solutions AMC15DREF-S13
AMC15DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC15DREF-S13.pdf
Availability of AMC15DREF-S13
QUANTITY
AMC15DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DREF-S13
Internal Part NumberEIS-AMC15DREF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DREF-S13
Related LinksAMC15D, AMC15DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DREF-S13 Details Description
Related parts for AMC15DREF-S13
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 484-BGA datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC ARRAY 15PF 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1FLUID+10LV PIN datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 2A TO202 datasheet.pdf