Sullins Connector Solutions AMC15DRMD-S288
AMC15DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DRMD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
AMC15DRMD-S288.pdf
Availability of AMC15DRMD-S288
QUANTITY
AMC15DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-AMC15DRMD-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DRMD-S288
Related LinksAMC15DR, AMC15DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DRMD-S288 Details Description
Related parts for AMC15DRMD-S288
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TXRX OPT SFP+ LRM 10GB/S 1310NM datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TESTPROBE ASSY RAST 5 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf