Sullins Connector Solutions AMC15DRSN
AMC15DRSN picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DRSN
Brief Description
CONN EDGE .100 30POS DR DIP
Datasheet Download
AMC15DRSN.pdf
Availability of AMC15DRSN
QUANTITY
AMC15DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DRSN
Internal Part NumberEIS-AMC15DRSN
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DRSN
Related LinksAMC1, AMC15DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DRSN Details Description
Related parts for AMC15DRSN
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.7A (Switch) Backlight, Camera Flash 30-TuSMD datasheet.pdf
FUSE 125A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
KIT PARTS PROCESS CONTROL W/TEXT datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HD-I W/FA SMPO.042F.062O LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf