Sullins Connector Solutions AMC15DRST-S288
AMC15DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC15DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
AMC15DRST-S288.pdf
Availability of AMC15DRST-S288
QUANTITY
AMC15DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC15DRST-S288
Internal Part NumberEIS-AMC15DRST-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC15DRST-S288
Related LinksAMC15DR, AMC15DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC15DRST-S288 Details Description
Related parts for AMC15DRST-S288
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf